Eve Ensler: Vagína monológy|Eve Ensler: The Vagina Monologues

Hra Vagína monológy je oslavou ženskej sexuality v celej jej šírke a tajomnosti. Eva Ensler nám predstavuje svet ženskej intimity, zraniteľnosti a sexuálneho sebapoznania, ktorý zachvátil súčasný svet. Vagína monológy, označované ako biblia novej generácie mladých žien, boli prezentované v stovkách miest po celom svete. Divadelné spracovanie knihy viedlo k vzniku hnutia V-Day, ktoré realizuje nespočetné množstvo aktivít za účelom zamedzovania a zastavenia násilia páchanom na ženách žijúcich na šiestich kontinentoch.

Vagína monológy vytvárajú priestor, v ktorom zaznievajú najhlbšie túžby, sklamania a strachy žien. Eve Ensler garantuje, že po prečítaní knihy či zhliadnutí hry sa viac na ženské telo či na sex ako taký nebudete pozerať rovnako ako doteraz. Hra je duchaplná a neúctivá, plná súcitu a úvah.

„Ako dieťa som nemala žiadnu predstavu o tom, že raz budem „vagina lady“ (ako ma dnes mnohí nazývajú). Nikdy som si nemyslela, že jedného dňa budem v diskusnej relácii rozprávať o vagínach v meste ako napr. Atény, kričať slovo vagína so štyrmi tisíckami žien v Baltimore alebo že zažijem tridsať dva orgazmov na verejnosti v priebehu jednej noci. To vôbec nebol môj plán. Proste ma to posadlo.“ (predslov in Vagina monologues, Random house)

Prvá premiéra hry Vagína monológy sa uskutočnila v roku 1996 na doskách divadla Westside Theater na Off-Broadway. Divadelná inscenácia sa stala tak úspešnou, že počas niekoľkých rokov si v nej zahrali najväčšie svetové hviezdy: Whoopi Goldberg, Alanis Morissette, Glenn Close, Melanie Griffith, Winona Ryder, Dannii Minogue, Julianna Margulies, Cate Blanchett, Calista Flockhart a mnoho ďalších.

Hra Vagína monológy sprostredkováva otvorený prístup k ženskej sexualite a prijímaní ženského tela takého ako je vo svojej jedinečnosti a celistvosti. Jednotlivé výpovede poskytujú široký a pestrý pohľad na tému ženskosti a násilia či bezprávia páchaného na ženách. V divadelnom prevedení zaznie napríklad monológ ženy, ktorú znásilnili počas vojny v Juhoslávii, dozvieme sa o prvých sexuálnych zážitkoch 13 ročného dievčaťa, staneme sa svedkami cynického monológu 72 ročnej ženy. Niektoré výpovede poskytujú podnet na vážne zamyslenie, niektoré nesú v sebe veľký kus humoru, iné sú zas veľmi chladné.

Dráma Vagína monológy je jednou z najúspešnejších súčasných hier na divadelných doskách vôbec. Divadelná hra vznikla podľa knihy s rovnomenným názvom a je dielom spisovateľky Eve Ensler pochádzajúcej z New Yorku. Eve Ensler považuje svoje dielo za ,,antropologický výskum“ (Eve Ensler realizovala v rámci výskumu okolo dvesto rozhovorov). Jednou z hlavných tém hry je násilie páchané na ženách. Divadelné spracovanie tejto knihy bolo preložené do 48 jazykov a hra samotná bola uvedená vo viac ako 140 krajinách sveta.

Cena vstupenky: 15 EUR

Scéna: Zuzana Zacharová
Kostýmy: Monika Vontszemuová
Hudba: BBC
Réžia: Robert Csontos
Hrajú: Katarína Krátka, Andrea Halászová, Adisa Zuberovic

Entry: 15 EUR

Scene design: Zuzana Zacharová
Costume design: Monika Vontszemuová
Music: BBC
Director: Robert Csontos
Cast: Katarína Krátka, Andrea Halászová, Adisa Zuberovic