Divadlo a štáb

Vysnívaný Meteorit

(Prípadová štúdia Meteorit – Ak nie je možné systém zmeniť, treba ho obísť.)

Naše predstavy o tom, ako veci fungujú a ako by mali vyzerať sa mnohokrát stretávajú s ťažko zdolateľnými, či dokonca neprekonateľnými prekážkami. Ak sa vám to stane pri realizácii vášho sna o divadle, je najvyšší čas založiť si vlastné. Róbert Csontos, zakladateľ a riaditeľ Medzinárodného divadla Meteorit, sa rozhodol robiť divadlo aké má rád a tak ako sa mu páči. Kvalita je na posúdení divákov, avšak fakt, že divadlo započalo pätnásty rok svojej existencie o niečom vypovedá.

Súčasnosť

Medzinárodný Meteorit

Špecifikom divadla Meteorit, vzhľadom k iným divadlám v bratislavskom regióne, je jeho podtitul „medzinárodné divadlo“. V skratke znamená asi toľko, že na tvorbe a realizácií hier sa podieľajú aktéri z viacerých krajín Európy. Mnohonárodný a viacjazyčný charakter hier je ozvláštnený častým spájaním činohernej a tanečnej zložky, čím dochádza k vzniku jedinečných predstavení.
Cieľom organizátorov je vybudovať priestor, v ktorom by sa zužitkovali rôzne pohľady a prístupy k súčasným inscenačným postupom a taktiež vytvoriť prostredie pre vzájomné prelínanie kultúr európskeho regiónu.

(mnoho)Žánrový Meteorit

V divadelnej klasike (napr. antickí autori, W. Shakespeare) a súčasných drámach (napr. E. Ensler) účinkujú herci a tanečníci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Estónska či Bosny a Hercegoviny (ich mená sú u nás často neznáme, no ich talent je nesporný a cenený). Nezabúda sa ani na detského diváka, ktorý sa môže dosýta vyžiť pri inscenáciách klasických svetoznámych rozprávok (napr. Popoluška, Snehová kráľovná) a zvláštnou špecialitou je desaťdňový detský raj – festival „Potulky rozprávkovou krajinou“ v Kolárove.
Divadlo Meteorit sa neobmedzuje len na vlastnú produkciu. Svoje priestory poskytuje mnohým zahraničným divadelným súborom, ktoré na Slovensku hosťujú v rámci každoročného Festivalu Meteorit, mladým začínajúcim slovenským hudobným kapelám, či zahraničným hudobným interpretom s celosvetovým renomé.

Náš divadelný štáb

korok